چگونه عنوان جذاب بنویسیم؟

عنوان ها و سر تیتر ها برای سایت ها، مانند ویترین برای مغازه ها هستند! در ادامه مقاله به توضیح این موضوع میپردازیم.


چندین سال قبل، سایت  Copyblogger.com موضوعی را در فضای اینترنت عنوان کرد که توجه بسیار زیادی را به سوی خود جلب کرد. این سایت مدعی شد، افرادی که در اینترنت مقالات و خبرها را می خوانند، توجه بسیار زیادی به عنوان ها و سرتیترهای مقالات و اخبار می‌کنند.

 به طوری که اگر عنوان و سر تیتر مقاله شما جذاب باشد، از هر ۱۰ کاربر، ۸ کاربر را می تواند متقاعد کند تا مقاله شما را تا آخر بخواند!
 
این موضوع به این معناست که اگر شما به خوبی همه مطالب مرتبط به یک موضوع خاص را جمع آوری کنید و و با ترتیب خوبی آنها را چینش کنید، تنها ۲۰ درصد کاربران مقاله شما را کامل می‌خوانند و ۸۰ درصد دیگر کاربران تنها در صورتی مقاله را کامل می‌خوانند که  سرتیتر خلاقانه و عنوانی جذاب انتخاب کرده باشید!
 
حال که به اهمیت سرتیتر ها و عنوان های جذاب پی بردید، می خواهیم به ۵ روش کارآمد و موثر برای نوشتن سرتیترهای جذاب و عنوان های خلاقانه بپردازیم.
 
سر تیتر همان عنوان نیست!
 
فرق سرتیتر و عنوان چیست؟
شاید از شنیدن این موضوع تعجب کرده باشید اما سر تیتر با عنوان فرق میکند.
عنوان ها(Tilte) معمولا از چندین کلمه تشکیل می‌شوند و معمولاً در ابتدای مقالات برای توضیح و ایجاد دید اولیه برای مخاطب در بارۀ موضوع می باشد.
 
سرتیترها(Headline) کمی طولانی تر از عنوان ها می باشند و برای توضیح بیشتر و دقیق‌تر موضوع اصلی بوده تا ذهن کاربر را برای خواندن متن اصلی مقاله آماده کند.
یک مقاله تنها یک عنوان دارد اما می تواند چندین سرتیتر داشته باشد.
 
1- از صفات برای ایجاد حس استفاده کنید
 
هنگامی که عنوان یا سرتیتر می‌نویسید بهتر است برای توصیف کلمات کلیدی خود از صفات در قبل و بعد از آن ها استفاده کنید.
صفت ها کمک می کنند تا در مخاطب شما احساس ایجاد شود، صفاتی مانند: فوق العاده، مهم، اصلی، کلیدی، بهترین‌...
به مخاطب حس خوبی را منتقل میکنند، زیرا صفات عموما مثبت و خوب هستند.
 
2- در تیترها از اعداد استفاده کنید
 
 شاید عجیب به نظر برسد اما بر اساس تحقیق هایی که کارشناسان گوگل انجام دادند، افراد معمولا تمایل دارند بر روی لینکهای کلیک کنند که در ترکیب سرتیتر ها و عنوان آنها از اعداد استفاده شده است و این موضوع خوانندگان را ترغیب می کند تا مقاله شما را حتما بخوانند.
 
3- از صفات برای ایجاد حس استفاده کنید
 
هنگامی که عنوان یا سرتیتر می‌نویسید بهتر است برای توصیف کلمات کلیدی خود از صفات در قبل و بعد از آن ها استفاده کنید.
صفت ها کمک می کنند تا در مخاطب شما احساس ایجاد شود، صفاتی مانند: فوق العاده، مهم، اصلی، کلیدی، بهترین‌...
به مخاطب حس خوبی را منتقل میکنند، زیرا صفات عموما مثبت و خوب هستند.
 
4- سوال بپرسید!
 
کاربران به این دلیل در اینترنت جستجو می کنند تا جواب سوال های خود را بگیرند، حال اگر شما موضوع مورد بحث خود را با یک سوال آغاز کنید، مستقیماً به خواسته کاربر خود پاسخ داده اید و به احتمال خیلی خیلی زیاد کاربر بر روی لینک مقاله شما کلیک کرده و مقاله را تا آخر می خواند زیرا شما خیلی خوب به نیاز او پاسخ داده‌اید.
سوال های خود را با کلماتی مانند "چرا" "چطور" و "چگونه" آغاز کنید.
 
فرق Title و headline چیست؟5- در آخر عنوان ها از پرانتز یا براکت استفاده کنید.
 
زمانی که عنوان ها و سر تیتر های خود را می نویسید این شانس را دارید که در آخر عنوان یا سرتیتر خود در داخل پرانتز و یا برکت از لغاتی استفاده کنید تا سیر بسیار زیادی بر مخاطب خود بگذارید و آن را متقاعد کنید تا بر روی لینک شما کلیک کند.
 
 
 
 
به طور مثال : 
 
"چگونه قفل در خانه را باز کنیم؟ [بدون کلید] "
 
" چطور در ۲۸ روز نویسنده شویم؟ (تضمینی) "
 
همچنین در پرانتز و براکت می‌توانید به اهمیت مواردی که مقاله توضیح داده‌اید، اشاره کنید.
مانند : "۷ ورزش موثر برای افزایش قد کودکان(مورد ۲ و ۳ مهم)"
 
6- در سر تیتر و عنوان های خود از کلمات کلیدی استفاده کنید.
 
شما زمانی می توانید عنوان و سرتیتریی جذاب و خلاقانه بنویسید که خود را جای کاربر قرار دهید و از دید او به داستان نگاه کنید.
تصور کنید کاربر شما میخواهد جوراب بخرد و به دنبال فاکتورهایی است که یک جوراب خوب باید داشته باشد.
شما یک سایت فروشگاهی دارید که در آن جوراب می‌فروشید.
 
برای اینکه کاربر خود را متقاعد کنیم که جوراب های شما خوب هستند، مقاله ای درباره ویژگی های جوراب خوب نوشته اید، حال برای اینکه عنوان آن را بنویسید باید چه کار کنید؟
در اولین قدم حتی باید لغت "جوراب" در عنوان شما ذکر شده باشد.
 
 ویژگی بعدی که اکثر کاربران به دنبال آن هستند باید بگردید که می‌تواند لغت "ارزان" و یا "با کیفیت" و... باشد.
حال باید به ویژگی بعدی که یک جوراب ارزان باید داشته باشد توجه کنید که کاربر به دنبال آن است و ترکیب را کامل کنید.
در انتها باید خواسته‌ی کاربر رو مورد پرسش قرار دهید، مانند: "جوراب باکیفیت چه خصوصیاتی دارد؟" و یا "از کجا جوراب با کیفیت و ارزان بخریم؟".
 
باید توجه داشته باشید که در استفاده از ترکیب های مختلف اسم زیاده روی نکنید، در اصطلاح "تیتر زرد نزنید !" و همچنین به هیچ عنوان نباید اغراق کنید، چون زمانی که کاربر مقاله شما را انتخاب می‌کند تا آن را مطالعه کنند اگر نکاتی که در عنوان و سرتیترها اشاره کردید در مقاله وجود نداشته باشد، نه تنها کاربر از سایت شما خارج می شود بلکه اعتماد وی را از دست داده اید و اگر مجدد لینک شما را در صفحه سرچ گوگل ببینند دیگر بر روی آن کلیک نمی کند، حتی اگر واقعاً جواب خواسته وی در مقاله‌ی شما باشد.
 
همه این نکات می توانند به نوشتن یک عنوان جذاب برای مقاله شما کمک کنند شانس اینکه کاربر بر روی لینک مقاله شما کلیک کنید را تا ۸۰ درصد بالا ببرند!
 
نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
 

طراحی حرفه ای وب سایت و سئو حرفه ای سایت - یکتا پرداز

 

 

 

یک تست ساده انجام دهید؛

همین الان درمورد چیزی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در موردش بدانید، فکر کنید. آن را در سایت گوگل جستجو کنید و در نتیجه نمایش داده شده‌، بر روی لینک‌هایی که فکر می‌کنید به شما اطلاعات مورد نیازتان را می دهد کلیک کنید‌.

چقدر زمان برد تا این اطلاعات را پیدا کنید؟ آیا این کار آسان و راحت بود یا سخت و وقت گیر؟ آیا به راحتی توانستید به بخش های مختلف سایت سر بزنید؟

شنیدید میگن " لیلی را از چشم مجنون باید دید یا اینکه علف باید به دهن بزی شیرین بیاد ! " هر دوی این ضرب المثل ها این موضوع را بیان می کند که طراحی سایت شما، باید به دل کاربرانتان بنشید نه صاحب سایت !
چندین عامل وجود دارد که نه تنها در ظاهر سایتان (زیبایی در طراحی سایت شما) ، بلکه در عملکرد و سرعت سایت شما تاثیر میگذارد (راحت بودن کار با سایتتان و در اصطلاح user friendly بودن سایت).

مانند هر فعالیت دیگری در حوزه طراحی سایت نیز هم شرکت‌های طراحی سایت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند و هم شرکت‌هایی که در این زمینه حرفه‌ای نیستند و با مبالغ اندک سایت‌های ضعیفی طراحی میکنند. بسیاری از صاحبان مشاغل که به دنبال داشتن یک سایت برای خود هستند، از ما این سوال را می‌پرسند که چه چیزی شرکت شما را خاص کرده است؟ چرا گاها هزینه طراحی سایت شما از برخی از شرکت‌های دیگر بیشتر است؟ 

طراحی سایت مانند صنعت مد و لباس پیوسته در حال تغییر است. وقتی از طراحی ‌سایت تاثیرگذار صحبت می‌کنیم شک نکنید که اولین قدم در رسیدن به موفقیت این است که وب‌سایت شما همیشه به روز و مطابق نیازهای زمان خود باشد. همانطور که وقتی به یک مصاحبه کاری می‌روید به طور یقین می‌خواهید بهترین طراحی و نمونه کار خود را ارائه دهید. برای این منظور 5 نکته درباره طراحی سایت را به خاطر داشته باشید:
طراحی سایت حرفه ای

1- محتویات وب‌سایت خود را منظم نگه دارید.
محیط اطراف ما بی‌نظم شده‌اند و وب‌سایت‌ها نیز از این موضوع مستثنی نیستند؛ تبلیغات، بنرها، علامت‌ها و ... همه جا را پر کرده‌اند و باید اعتراف کنیم گاهی بیش از اندازه‌اند. پس چرا به بازدیدکنندگان وب‌سایت خود این فرصت را ندهیم که مدتی از همه این مسائل دور باشند و نفس راحتی بکشند؟! استفاده از طراحی‌های مسطح (Flat) و ساده همچنین فضاهای سفید می‌تواند کاربران را بسیار خوشحال کند. سعی کنید همه چیز را بسیار ساده و یا حتی در سایز کوچک نگه دارید درحالیکه فقط محتوای اصلی و مهم مدنظرتان، بدرخشد. گاهی اوقات کم در واقع زیاد است....

راه‌اندازی کسب و کار آسان نیست و لیست کارهایی که باید انجام گیرد طولانی هستند اما این موضوع نباید بهانه‌ای برای کوتاهی شما در حضور آنلاین‌تان گردد. راه‌اندازی وب‌سایت برای مقاصد قوی و حرفه‌ای شما و تاثیرگذاری بر مشتریان حیاتی است

معمولا با توجه به تفاوت هزینه و زمان راه اندازی سایت اختصاصی در مقابل استفاده از سیستم‌های آماده، مدیران کسب و کارها و افرادی که تصمیم به راه‌اندازی سایت گرفته‌اند، بر سر این دو راهی قرار می‌گیرند که از سایت‌های با برنامه‌نویسی اختصاصی و حرفه‌ای استفاده نمایند یا از سیستم‌های آماده مدیریت محتوی.

در ادامه به برخی از مهمترین نقاط قوت و ضعف هر دو گزینه فوق می‌پردازیم

طرح شمای کلی سایت یا (Website Wireframe) در واقع راهنمای تصویری برای طراحی چارچوب و قالب وب سایت است. شمای کلی ایجاد می‌شود تا چیدمان و محل قرارگیری اجزای مختلف وب سایت را مشخص نماید به گونه‌ای که وب سایت بهترین کارایی را داشته باشد و اهداف مورد نظر پوشش داده شود. هدف اصلی معمولا توسط هدف کسب و کار و ایده خلاقانه مشخص می‌شود.

شمای کلی سایت wireframe

شمای کلی دربرگیرنده قالب صفحه و چیدمان محتوای سایت است، که شامل اجزای واسط کاربری و سیستم پیمایش صفحات (منوها و لینک‌های داخلی) میشود. همچنین شمای کلی علاوه بر محل قرارگیری، نحوه عملکرد و ارتباط این اجزا را نیز مشخص میکند.

10. مهارت تایپ کردن

شما در زمینه طراحی سایت هر کاری که انجام دهید زمان زیادی را در حال استفاده از صفحه کلید و در حال تایپ کردن سپری می‌کنید. خیلی از طراحی‌ها بیشتر متن هستند تا تصاویر و گرافیک و همچنین تمام کدهای HTML، CSS، PHP و غیره باید تایپ شوند. موضوع مهم این است که شما هر چه سریع‌تر بتوانید تایپ کنید، کار بیشتری را در هر ساعت می‌توانید انجام دهید.

9. طراحی وب سایت با رعایت کاربردپذیری (Usability)

در ابتدا باید به طور مختصر کاربردپذیری را توضیح دهم. این مفهوم در حیطه کامپیوتر و IT اشاره به طراحی نرم افزار یا وب سایت (هم از لحاظ چیدمان منطقی المان‌ها و هم از نظر گرافیکی) دارد به طوری که کاربران به سادگی و در زمان کم بتوانند به مقاصد خود در سیستم دست پیدا کنند و کار مورد نظرشان را انجام دهند. به عنوان مثال تغییری که در مجموعه Office 2007 نسبت به نسخه 2003 آن به وجود آمد و Ribbon  به بالای فضای کاری اضافه شد در جهت سهولت دسترسی کاربران به فرمان ها و قابلیت های نرم افزار بود که این موضوع در رابطه مستقیم با کاربردپذیری است.