آیا می‌دانید در زبان ژاپنی چند نوع الفبا وجود دارد؟

الفبای نوشتاری کشورهای شرق آسیا همواره معمایی جالب توجه بوده است. ساکنین زردپوست کشورهایی چون چین، کره، ژاپن و … با خطوط مبهم و ستونی خود، نظر بسیاری را به‌خود جلب کرده‌اند. اما جالب است بدانیم که در میان این خطوط نوشتاری، الفباهای مختلفی حضور دارند که شاید در نگاه اول متوجه تفاوت آنها نشویم.

در شکل نوشتاری زبان ژاپنی، ۴ نوع الفبا به‌کار می‌رود که گاهی در یک متن، از همۀ آنها بصورت ترکیبی استفاده می‌شود. این چهارنوع عبارتند از:

  1. Kanji: نمادهای پیچیدۀ ژاپنی که در اصل از زبان چینی گرفته شده‌اند.
  2. Hiragana: نمادهای ساده که در ژاپن ایجاد شده‌اند و از اشکال منحنی ساخته می‌شوند.
  3. Katakana: نمادهای ساده و زاویه‌دار ژاپنی برگرفته از Kanji.
  4. Roman: الفبای انگلیسی ﴿لاتین﴾

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز، یکتابلاگ با ساختاری متفاوت و نو و با رویکردی کارآمد و مفید افتتاح شد. امیدواریم بتوانیم به یاری خداوند، مطالبی مفید و ارزنده را با خوانندگان آن درمیان بگذاریم.

اعضای یکتابلاگ تلاش دارند تا تجربیات و نکاتی را که در امور روزمره با آن مواجه هستند، به‌صورت خلاصه و مفید در یکتابلاگ ثبت کنند تا مورد استفادۀ دیگران نیز قرار گیرد. طبیعی است که نظرات و پیشنهادات خوانندگان، به پویایی مطالب و انگیزۀ نویسندگان آنها کمک شایان توجهی خواهد کرد.

رویکرد یکتابلاگ عمدتاً ثبت مقالات و مطالب روزآمد در عرصۀ کامپیوتر و نرم افزار، زبان‌های برنامه‌نویسی، ترفندهای برنامه نویسی، اینترنت و وب، طراحی و گرافیک، مهندسی نرم‌افزار و شاید گاهی پندهای روزگار خواهد بود. در این گذر، همواره سعی خواهد شد تا مطالبی ثبت شود که موثق و قابل اعتماد باشند. اگر از منابع دیگری در تألیف مطالب استفاده شود، آن منبع حتماً همراه با لینک، ذکر خواهد شد و در قبال آن، انتظار داریم که اگر مطلبی از یکتابلاگ مورد توجه قرار گرفت و از آن در جای دیگری استفاده شد، ذکر لینک منبع آن نیز فراموش نشود.

به امید آینده‌ای روشن در سایۀ پرمهر ایزد متعال.