10 مهارت مهم برای طراحان وب‌سایت (قسمت اول)

در این سری مقالات سعی بر این است تا 10 مورد از مهمترین مهارتهایی که یک طراح سایت باید داشته باشد تا بتواند وب‌سایت هایی مطلوب ایجاد کند را مورد بررسی قرار دهیم. 

1. مهارت نویسندگی و ویراستاری

بدیهی است که مهمترین مهارت برای یک طراح سایت توانایی استفاده موثر از کلمات است. یک طراح وب واقعا مسلط، تبحر بیشتری در زمینه نویسندگی و ویرایش متون دارد نسبت به طراحی تصاویر در نرم‌افزارهای گرافیکی. اگر شما بتوانید تعدادی از صفحات وب را به شکل یک مکالمه درآورید که با برقراری ارتباط با مخاطب مفهوم مورد انتظار شما را به خوبی منتقل نماید، و بازدیدکننده را به انجام کاری که شما میخواهید ترغیب کند، سایت شما بسیار موفق است، حتی اگر از نظر گرافیکی ساده باشد.

استفاده مناسب و موثر از کلمات در فاکتورهای مهمی از طراحی سایت تاثیرگذار است. از جمله:

  • ارتباط برقرار کردن برند (نام و محتوای تجاری) سایت با کاربران. برند سازی موثر در یک سایت عبارت از قابلیت درک موضوع است. به این مفهوم که شما چه مقدار ماهیت سایت، عملکرد سایت و مخاطبان آن را به خوبی بیان کرده اید. این امر بدون استفاده از کلمات به سختی امکانپذیر است.  هرچه استفاده شما از کلمات بهینه تر و مناسب تر باشد، صفحه شما قابل درک تر خواهد بود و افراد بیشتر به این موضوع پی میبرند که سایت شما به آنان تعلق دارد و پاسخ نیازهایشان را در اینجا خواهند یافت.
  • کاربردپذیری سایت. کلمات اغلب بهترین نشانگر ها برای مراحل انجام کارها (از قبیل لینک و ..) هستند و به بهترین شکل روال انجام کار را در سایت معرفی میکنند، معمولا خیلی بهتر از آیکون ها و سایر تصاویر. کلمات در سیستم ناوبری (Navigation) سایت1 به شما اعلام میکنند که کجا هستید، کجا میتوانید بروید و چه کارهایی در سایت میتوانید انجام دهید. یک سیستم ناوبری خوب میتواند یک تمایز بسیار حیاتی برای سایت ایجاد کند و بازدیدکنندگان را برای مدت بیشتری در سایت نگاه دارد و رضایت خاطر آنان را جلب نماید.
  • بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO). موتورهای جستجو به دنبال محتوا میگردند، که شما از طریق نوشتن متن ها آن را ارائه کرده اید. و همچنین صاحبان سایت ها و وبلاگ ها میخواهند به مطالب خوب لینک بدهند. پس هرچه بهتر بنویسید، سایت شما عملکرد بهتری خواهد داشت.

سیستم ناوبری (Navigation)، به منوها و سایر قابلیت هایی که به پیمایش و بازدید بخش های مختلف سایت کمک میکنند گفته می‌شود.

برچسب‌ها:

منابع

لینک دائمی به این مطلب:


نظرات کاربران

SAHAR در سه شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۰ :   ارسال پاسخ
متن خوبه ولی اگه با مثال توضیح بدید که قابل فهم تر باشه بهتره.ممنون

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.