در مراحل طراحی سایت، Wireframing یا طراحی شمای کلی چیست؟

طرح شمای کلی سایت یا (Website Wireframe) در واقع راهنمای تصویری برای طراحی چارچوب و قالب وب سایت است. شمای کلی ایجاد می‌شود تا چیدمان و محل قرارگیری اجزای مختلف وب سایت را مشخص نماید به گونه‌ای که وب سایت بهترین کارایی را داشته باشد و اهداف مورد نظر پوشش داده شود. هدف اصلی معمولا توسط هدف کسب و کار و ایده خلاقانه مشخص می‌شود.

شمای کلی wireframe

شمای کلی دربرگیرنده قالب صفحه و چیدمان محتوای سایت است، که شامل اجزای واسط کاربری و سیستم پیمایش صفحات (منوها و لینک‌های داخلی) میشود. همچنین شمای کلی علاوه بر محل قرارگیری، نحوه عملکرد و ارتباط این اجزا را نیز مشخص میکند.

معمولا در شمای کلی مواردی از قبیل فونت، رنگ، تصاویر و اشکال وجود ندارند و تمرکز اصلی بر عملکرد سایت، رفتارمورد انتظار بازدیدکننده و چیدمان محتوی است. به بیان دیگر، شمای کلی بر روی اینکه سایت باید چه کار کند تمرکز دارد، نه اینکه به چه شکل دیده می‌شود. این کار میتواند به وسیله رسم با مداد بر روی کاغذ، ماژیک و وایت بورد و یا با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی خیلی ساده انجام شود. به طور معمول،‌ شمای کلی سایت توسط تحلیلگران کسب و کار، طراحان تجربه کاربری (User Experience)، مسئولان پیاده سازی وب سایت، طراحان گرافیک و سایر افرادی که در زمینه‌های طراحی واسط ارتباطی و معماری اطلاعات تخصص دارند آماده می‌شود.

طرح شمای کلی سایت بر این موارد تاکید دارد:

  • محدوده قابلیت های موجود
  • اولویت های موجود بین اطلاعات و عملکردها
  • قواعد و چارچوب‌های نمایش انواع مشخصی از اطلاعات
  • تاثیر سناریوهای مختلف معماری اطلاعات بر قالب و گرافیک سایت

مزایای مشخص نمودن طرح شمای کلی سایت

یکی از مهمترین مزایای طراحی شمای کلی و اولیه سایت این است که کمک می‌کند طراحان سریع‌تر بتوانند قالب سایت را با مشتری بررسی کنند و به درک مشترکی از گرافیک سایت برسند. همچنین می‌توان برای دریافت بازخورد سریع از کاربران برای بحث‌های کاربردپذیری سایت نیز استفاده شود. همچنین شمای کلی نه تنها باعث می‌شود که انجامک تغییرات کوچک راحت‌تر و سریع‌تر شود، بلکه زمانه که توسط مشتری و کاربران تایید شد برای گرافیست هنگام طراحی سایت اطمینان خاطر ایجاد می‌کند.

از دیدگاه عملیاتی، شمای کلی سایت یا طرح شماتیک سایت تضمین ‌میکند که محتوای سایت و امکانات وب سایت بر اساس نیاز کسب و کار و مخاطب در محل مناسب خود قرار گرفته‌اند. همچنین در طول زمان انجام پروژه طراحی و پیاده سازی وب سایت، این طرح های اولیه می‌توانند با ایجاد ابزار گفتمان و درک مشترک، رابط مناسبی بین اعضای فعال در پروژه باشند و پیشرفت کار و ابعاد مختلف انجام کار را مشخص نمایند.

چند نمونه از طرح شمای کلی سایت‌های خارجی

برچسب‌ها:

منابع

لینک دائمی به این مطلب:


نظرات کاربران

هانی در سه شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۶ :   ارسال پاسخ
ممنون از این که اطلاعات مفیدی رو به اشتراک گذاشتید.

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.