غیرفعال کردن S.M.A.R.T در ویندوز و لینوکس

S.M.A.R.T چیست؟

SMART مخخف عبارت Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology، یک سیستم مونیتورینگ است که در هارد دیسک های جدید وجود دارد. این سیستم فاکتورهایی از هارد دیسک را که تاثیر مستقیم روی سلامت هارد دیسک و امنیت اطلاعات روی آن دارد را بطور پیوسته بررسی کرده و مقادیر آنها را ذخیره می کند. این فاکتورها شامل خطاهای خواندن/نوشتن، سکتورهای خراب، دمای بالا و ... می باشد. هنگامی که این فاکتورها از حد خاصی تجاوز کنند این سیستم فرض می گیرد که هارد دیسک در حال خراب شدن است و قابل اطمینان نمی باشد. در این وضعیت سیستم به کاربر اخطار می دهد و کاربر می تواند در موقع مناسب و قبل ازخراب شدن اطلاعات، از دیسک پشتیبان گیری نموده و هارد دیسک را تعویض نماید.

به علاوه سازندگان هارد دیسک می توانند با تحلیل اطلاعات ثبت شده توسط سیستم SMART متوجه خطاهای هارد دیسک شده، و خطاها را در طراحی های بعدی اصلاح نمایند.

غیرفعال کردن S.M.A.R.T

با وجود اینکه تکنولوژی SMART در بسیاری از مواقع مفید است و می تواند از فاجعه جلوگیری کند، ولی بدلیل تفسیر متفاوت مادربوردهای مختلف از اطلاعات این سیستم گاهی وجود این سیستم آزاردهنده می شود. تصور کنید که بخاطر وجود فقط چند سکتور معیوب در هارد دیسک، سیستم بصورت مداوم به شما پیغام می دهد که هارد دیسک شما در حال خراب شدن است و به شما توصیه می کند که از داده های خودتان نسخه پشتیبان تهیه کرده و در صورت نیاز هارد دیسک را تعویض نمایید. این درحالی است که شما اطلاعات مهمی روی هارد دیسک ندارید و ترجیح می دهید کار را با همین هارد دیسک ادامه دهید.

حال سوالی که معمولا به ذهن خطور می کند این است که، آیا راهی وجود دارد که این اخطارها را غیرفعال کرد؟

برای این کار دو راه وجود دارد:

  1. بعضی از مادربوردها این امکان را به شما می دهند که از داخل بایوس سیستم SMART را فعال یا غیرفعال کنید.
  2. روش دوم با توجه به سیستم عاملی که استفاده می کنید متفاوت است. در اینجا ما روش غیر فعال کردن SMART را برای Windows 7 و اوبونتو لینوکس توضیح می دهیم:
  • در ویندوز سون ساده ترین راه این است که، پس از مشاهده پیغام اخطار هارد دیسک اگر در هر بار مشاهده این پیغام گزینه ASK me again later را انتخاب کنید بعد از چند بار نمایش این پیغام  یک گزینه جدید ظاهر می شود که به معنی این است که دیگر این پیغام نمایش داده نشود. با انتخاب این گزینه دیگر این پیغام برای شما نمایش داده نخواهد شد. گاهی اوقات ویندوز هیچوقت گزینه سوم را نمایش نمی دهد و نیز گاهی با غیرفعال کردن SMART در بایوس ویندوز باز هم این پیغام را به شما نشان می دهد. در این صورت باید این ویژگی را در ویندوز غیرفعال کرد. ویندوز بررسی اطلاعات SMART هارد دیسک ها را در بازه های زمانی خاصی (معمولا راه اندازی سیستم) در قالب task انجام می دهد. برای غیرفعال کردن این ویژگی از آدرس

Start Menu -> All Programs -> Accessories -> System Tools

برنامه Task Scheduler را اجرا کنید. در پنجره باز شده، از ساختار درختی سمت چپ بخش

Task Scheduler Library -> Microsoft -> Windows -> DiskDiagnostic

را کلیلک کنید. پس از کلیلک در سمت راست دو گزینه را مشاده خواهید کرد که یکی از آنها Microsoft-Windows- DiskDiagnosticResolver است. این task مسول گزارش خطاهای دیسک است. شما می توانید آن را غیر فعال کرده یا آن را تنظیم کنید که در فواصل زمانی طولانی تری اجرا شود. پیش فرض آن اجرا در راه اندازی سیستم است.

  • در اوبونتو برای غیرفعال کردن ویژگی SMART برنامه Disk Utility را اجرا کنید. برای اجرای Disk Utility در ترمینال دستور palimpsest را وارد کنید یا در داشبورد یونیتی در کادر جستجو عبارت Disk Utility را وارد کنید و برنامه را اجرا کنید. بعد از اجرای برنامه از منوی سمت چپ هارد دیسک موردنظر را انتخاب کنید. بعد از انتخاب هارد دیسک در سمت راست گزینه SMART-Data را کلیک کنید.

غیر فعال کردن ویژگی S.M.A.R.T در لینوکس

در پنجره جدیدی که باز می شود، در پایین پنجره گزینه Don't warn if the disk is failing را تیک بزنید.

غیر فعال کردن ویژگی S.M.A.R.T در لینوکس

برای مطالعه بیشتر به منابع مطلب مراجعه نمایید.

برچسب‌ها:

منابع

لینک دائمی به این مطلب:


نظرات کاربران

سینا در شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ :   ارسال پاسخ
بعید میدونم روی سایر سخت افزارها تاثیر بدی داشته باشه.

حامد در سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ :   ارسال پاسخ
مرسی از پاسختون.ممکنه باعث خراب شدن قطعات دیگه بشه؟

سینا در یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ :   ارسال پاسخ
حامد عزیز، موقعی که سیستم عامل یا بایوس به شما خطای smart رو نشون میده دیگه کار از کار گذشته و نمیشه کاری برای هارد کرد. فقط اگه اطلاعات مهمی روی هاردت داری باید ازش بکاپ تهیه کنی. دقت کن که هارد هنوز خراب نشده فقط دیگه قابل اطمینان نیست. با فرمت کردن یا fdisk کردن هم تغییری توی وضعیت هارد ایجاد نمیشه. اگر هنوز قصد داری از هاردت استفاده کنی و میخوای که دیگه این پیغام رو نبینی بخش غیرفعال کردن smart رو توی همین پست دوباره مطالعه کن. بعد از غیرفعال کردن اخطار smart همچنان میتونی از هارد استفاده کنی فقط مراقب باش برای نگهداری اطلاعات حساس ازش استفاده نکنی چون دیگه قابل اطمینان نیست.

حامد در یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ :   ارسال پاسخ
سلام.هنگام بالا اومدن ویندوز لپ تابم خطای هارد دیسک وsmart میده.
ویندوز عوض کردم و تموم درایو هارو فرمت کردم.ولی باز هم پیغام و نشون میده.
چکار کنم تا هارد دیسکم خراب نشه؟

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.